Najprawdopodobniej dotarli tam drogą powietrzną

Najprawdopodobniej dotarli tam drogą powietrzną

Jeśli masz jakieś pytania lub nie masz pewności, skontaktuj się bezpośrednio z gminą lub władzami lokalnymi. Wykorzystane źródła: Badania własne Efekt segregacji śmieci. De Berlin City Cleaning Consumer Central Association of Germany Radio Andre Turner: "Czarne tworzywa sztuczne: ekonomia liniowa i cyrkularna, niebezpieczne dodatki i zanieczyszczenie morza"pokaż więcej źródeł mniej źródeł

Smartfony OnePlus mają specjalny filtr aparatu, który nagle sprawia, że ​​plastik wydaje się przezroczysty. Według producenta nie jest to celowe. Funkcja powinna teraz zostać wyłączona. 

Entuzjaści smartfonów dokonali ciekawego odkrycia: dzięki aparatowi OnePlus 8 Pro użytkownicy mogą patrzeć przez plastik. Wynika to z filtra podczerwieni w aplikacji aparatu, który sprawia, że ​​materiał wydaje się przezroczysty. Na przykład użytkownicy mogą zbadać wnętrze pilota. 

(function () {var socialEmbed = document.querySelector (‘[data-embed-hash ="-691174678"] ‘); zgodęEmbedHandler.add (socialEmbed, "

Kamera z filtrem kolorowym #OnePlus 8 Pro była w stanie wydobyć kilka ekscytujących zdjęć dzięki technologii podczerwieni – jako filtr jednak nie spodobał mi się w teście: D pic.twitter.com/Vx7WQGLbWK

– Felix Frank (@ Flix_95) 1 maja 2020 r" , „Twitter”); }) ();

Funkcja filtra była pierwotnie przeznaczona do fotografii krajobrazowej. Możliwe "Nadużywanie" jednak wzbudził obawy wśród niektórych użytkowników. Mógłby z tym aparat "prześwietlenie rentgenowskie" być może nadużywany jako nielegalny nagi skaner?

Ten strach został teraz obalony. Filtr podczerwieni sprawia, że ​​tylko cienkie warstwy tworzywa sztucznego są przezroczyste, ale nie odzież. Niemniej jednak OnePlus ogłosił, że tymczasowo wyłączy filtr dla HydrogenOS do czasu znalezienia rozwiązania. HydrogenOS to system operacyjny dla smartfonów OnePlus w Chinach. Z kolei urządzenia OnePlus na rynku niemieckim korzystają z OxygenOS. Jednak wyłączenie funkcji nie ma na nie wpływu.

OnePlus 8 Pro w teście: OnePlus dostarcza topowy telefon komórkowy – w odpowiedniej cenie Okazja lub narzędzie szpiegowskie: Czy możemy ufać chińskim smartfonom? Bieżąca analiza: to najlepiej sprzedające się smartfony z Androidem w 2020 roku

Aktualizacja 19.05.2020, 17:55: Dodano, że funkcja jest wyłączona tylko dla HydrogenOS.

Wykorzystane źródła: blog Caschy: "OnePlus: Specjalny filtr aparatu jest najpierw dezaktywowany"

Każdy z pewnością wypił rano łyk z nieświeżej szklanki wody. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz nawet kilka kłaczków kurzu unoszących się na powierzchni wody … Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak naprawdę jest zdrowa?

Szklanka wody na deserze z poprzedniej nocy nie jest całkowicie nieszkodliwa, ponieważ może zawierać bakterie lub drobne larwy. Przynajmniej tak właśnie jest Dr. Marc Leavey z Mercy Medical Center w Massachusetts w magazynie "Reader’s Digest".

Woda zbiera kurz i cząsteczki skóry

Kurz, drobne cząsteczki skóry, muchy, aw najgorszym przypadku nawet ich larwy zbierają się przez noc w otwartej szklance wody. Ale nawet w przypadku wody butelkowanej należy pamiętać, że bakterie również mogą się tam rozprzestrzeniać. Ponieważ ślina i pot mogą przedostać się do wody przez usta.

Dlatego Leavy zaleca wypicie całej butelki, gdy tylko przyłożysz ją do ust – lub nawet lepiej: po prostu wlej świeżą szklankę wody i wypij ją pustą. Jednocześnie ekspert stawia to z perspektywy: jeśli jest to twoja własna ślina, a tym samym twoje własne bakterie, jest bardzo mało prawdopodobne, że zachorujesz.

Zrównoważona i wysoka jakość: Najlepsze butelki do picia do użytku w podróży Ryzyko dla zdrowia: Czy woda z plastikowych butelek jest niezdrowa? Spór o butelki jednorazowe: butelki jednorazowe lub wielokrotnego użytku – które są bardziej przyjazne dla środowiska?

Nie należy jednak nikomu udostępniać swojej butelki – zwłaszcza jeśli Ty lub druga osoba jesteście chorzy. I jeszcze jedna wskazówka: unikaj picia wody z plastikowych butelek, które były na słońcu. Ponieważ plastik może uwalniać do wody plastyfikatory lub szkodliwe chemikalia.

Dziesiątki tysięcy gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem. Różnorodność biologiczna przyczynia się do ochrony przed chorobami. Obecnie wiele państw chce bardziej zaangażować się w ochronę gatunków.

Wymieranie gatunków: zagrożone gatunki zwierząt
Seria zdjęć składająca się z 6 zdjęć

Szefowie państw i rządów z ponad 60 krajów wydali wspólną deklarację, w której podkreślają swój zamiar uczynienia więcej dla ochrony globalnej różnorodności biologicznej. Przeszli wspólnie tzw. W poniedziałek w Nowym Jorku na marginesie ogólnej debaty ONZ "Obietnica dla natury".

"Wspierając tę ​​obietnicę złożoną naturze, zobowiązujemy się nie tylko do słów, ale do znaczących czynów i wzajemnej odpowiedzialności za rozwiązanie kryzysu planety"dokument mówi.https://yourpillstore.com/ Między innymi należy powstrzymać nieuregulowane połowy i kłusownictwo, a odpady z tworzyw sztucznych nie powinny już trafiać do oceanów do 2050 r.

Nienaruszona natura chroni przed chorobami

Wśród zwolenników znaleźli się Francja, Wielka Brytania i Niemcy. "Różnorodność biologiczna to nasze ubezpieczenie na życie: zapewnia czyste powietrze i wodę, żywność, materiały budowlane i odzież. Tworzy miejsca pracy i środki do życia"powiedział Federalny Minister Środowiska Svenja Schulze (SPD) w wiadomości wideo. "Jak pokazała pandemia koronawirusa, nienaruszone środowisko naturalne chroni nas przed chorobami i może leczyć."

W akcji nie wzięło udziału wiele dużych krajów, takich jak Brazylia, Indie, USA czy Chiny. W środę ma się odbyć pierwsze w ONZ spotkanie na wysokim szczeblu poświęcone ochronie różnorodności biologicznej, na które jednak nie planuje się wspólnego dokumentu końcowego. To jest "Akt oskarżenia"- skomentował Florian Titze ze stowarzyszenia ochrony przyrody WWF Germany.

Różnorodność biologiczna na świecie: rozpoczęło się szóste masowe wymieranie Rzadkie obserwacje: Zdjęcia pokazują tygrysy zagrożone wyginięciem Innowacja ewolucji: Dlaczego wieloryby są warte miliardy euro dla klimatu

W niedawnym raporcie ONZ stwierdzono, że żaden z celów wyznaczonych 20 lat temu na 2020 r. Nie został osiągnięty. W nadchodzącym roku w Kunming w Chinach planowana jest konferencja ONZ na temat bioróżnorodności. "Kunming musi uczynić różnorodność biologiczną wszechobecnym problemem i problemem politycznym"powiedział przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Volkan Bozkir. "Każdy musi zrozumieć ryzyko bezczynności."

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa

Niektórzy ludzie mogą rozpaczać z systemem recyklingu i depozytów. Jeśli zadasz sobie trud transportowania butelek i pudeł w tę iz powrotem, należy zagwarantować możliwość ponownego użycia. Więc co jest lepsze: przynieś butelkę z powrotem z pokrywką czy bez?

Przegląd

Czy z butelek zwrotnych trzeba zdejmować wieczko? Jak rozpoznać butelki wielokrotnego użytku?

Butelki zwrotne są ponownie wprowadzane na rynek w celu ponownego wykorzystania. Ale jak doskonale poddajesz się recyklingowi? Czy należy ponownie przykręcić butelki, czy może to utrudnić recykling?

Czy z butelek zwrotnych trzeba zdejmować wieczko?

Butelki na mleko, wodę mineralną i soki z gwintem, które są butelkami wielokrotnego użytku, powinny być zwracane przez klientów do sprzedawcy z zamkniętymi wieczkami. Ponieważ to chroni wrażliwą nić, wyjaśnia grupa robocza wielokrotnego użytku. Kiedy butelki są ponownie przetwarzane, wieczko jest zdejmowane automatycznie i poddawane recyklingowi zgodnie z rodzajem.

Ponadto klientom lepiej jest kupować butelki w skrzynkach, ponieważ są w nich bezpieczniejsze niż gdy są przewożone pojedynczo.

Butelki PET w skrzynkach: skrzynki na napoje mogą ułatwić transport. (Źródło: imagebroker / imago images)

Jak rozpoznać butelki zwrotne?

Butelki wielokrotnego użytku mogą być wykonane ze szkła lub plastiku. Zawsze jest od nich pobierany depozyt. Zwykle jest to 8 lub 15 centów. Jednak za niektóre butelki soku i wina wymagany jest depozyt w wysokości 25 centów. Butelki te można rozpoznać jako butelki wielokrotnego użytku po odpowiedniej etykiecie.

Niektóre butelki zwrotne są zgodne z warunkami "Wielokrotnego użytku", "Butelka depozytowa", "Butelka zwrotna" lub "Wypożyczona butelka" wyraźny. Formuły "Butelka depozytowa" lub "Depozyt z powrotem" jednak używane są zarówno butelki zwrotne, jak i bezzwrotne.

Przeczytaj więcej o różnicy między butelkami zwrotnymi i bezzwrotnymi tutaj.

Różnice w stosunku do jednorazowych: jak rozpoznać butelki wielokrotnego użytku Recykling: co znajduje się w pojemniku na odpady szklane, a co nie. Nie jest takie jasne: czy paragony można wyrzucić do makulatury?

Stare szkło: czy trzeba zdjąć pokrywę?

W celu przygotowania szkła, które jest wyrzucane do pojemnika na odpady szklane, pokrywki i zamknięcia nie muszą być koniecznie usuwane. Jednak w zakresie recyklingu pożądane jest wyrzucanie zamknięć wykonanych z tworzywa sztucznego, metalu lub korków do żółtego worka lub kosza. Więcej informacji o recyklingu odpadów szklanych znajdziesz w naszym poradniku.

Wykorzystane źródła: agencja badawcza własna dpa-tmn

Ponad jedna trzecia wszystkich tworzyw sztucznych, które trafiają do oceanu, to syntetyczne mikrowłókna. Można się tam dostać na wiele sposobów – pewną rolę mogą też odgrywać suszarki do ubrań.

Co oznaczają symbole prania
Seria zdjęć składająca się z 20 zdjęć

Pralki od dawna są znane z wypłukiwania mikrowłókien do środowiska wodą. Po praniu pranie jest czyste, ale w wielu gospodarstwach domowych nadal występuje zanieczyszczenie środowiska. Ponieważ elektryczne suszarki bębnowe nie są lepsze. W jednym przejściu uwalniają do środowiska kilka tysięcy mikrowłókien.

Mikrowłókna trafiają do natury

Pomimo filtra włókna z prania trafiają bezpośrednio do natury przez system wentylacji suszarki, donoszą w czasopiśmie dwaj amerykańscy naukowcy "Plos One". W przyszłości suszarki bębnowe musiałyby być brane pod uwagę, jeśli chodzi o zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska mikrowłóknami.

Wiadomo, że mikroplastiki w postaci włókien tekstylnych przedostają się do środowiska za pośrednictwem pralek i ścieków z oczyszczalni ścieków – piszą Kirsten Kapp z Central Wyoming College w Jackson (Wyoming, USA) i Rachael Miller z Rozalia Project for a Clean Ocean w Burlington (Vermont, USA) STANY ZJEDNOCZONE). "Mniej wiadomo o uwalnianiu mikrowłókien z elektrycznych suszarek bębnowych."

Plastikowe mikrowłókna znaleziono ostatnio nawet w arktycznym śniegu. Najprawdopodobniej dotarli tam drogą powietrzną. Naukowcy twierdzą, że nie do końca wiadomo, w jaki sposób mikrowłókna przedostały się do powietrza, w jaki sposób zostały przetransportowane i osadzone. Obecnie badają suszarki bębnowe jako możliwe źródło. Określili ilość uwolnionych mikrowłókien w dwóch różnych miejscach (w Idaho i Vermont) i za pomocą różnych suszarek: ta w Idaho miała ponad dziesięć lat, pozostałe dwa lata.

Naukowcy znajdują w okolicy włókna z suszarki bębnowej

Do badań naukowcy wykorzystali dwanaście nowych różowych koców z polaru. Ponieważ ten kolor nie był obecny w praniu obu gospodarstw domowych, mogli łatwo odróżnić włókna koców polarowych od innych włókien. Kapp i Miller przeprowadzili swoje eksperymenty, gdy spadło co najmniej siedem centymetrów śniegu. Następnie pobrali próbki śniegu z wyznaczonych obszarów, aby określić rozmieszczenie mikrowłókien. Większość włókien, które znaleźli we wszystkich testach w promieniu trzech metrów od otworu wentylacyjnego. Ale nawet dziewięć metrów dalej odkryli różowe mikrowłókna.

W Vermont naukowcy zarejestrowali średnio 12570 mikrowłókien koca polarowego na metr kwadratowy przy każdym przebiegu suszarki. To prawie trzy razy więcej niż suszarka Idaho (4344), mimo że była znacznie starsza. Ale powierzchnia filtra kłaczków miała 851 centymetrów kwadratowych, czyli około trzy razy więcej niż powierzchnia filtra kłaczków w Vermont, czyli 282 centymetry kwadratowe. Podczas gdy sito kłaczków w Idaho zbierało średnio 68 miligramów włókna na przejście, w Vermont było to tylko 27 miligramów.

Jedna trzecia wszystkich tworzyw sztucznych, które trafiają do oceanu, to włókna syntetyczne

Oprócz różowych Kapp i Miller znaleźli również wiele mikrowłókien z innych źródeł. "Nasze wyniki pokazują, że elektryczne suszarki bębnowe wprowadzają do naszego środowiska potencjalnie duże ilości syntetycznych i niesyntetycznych mikrowłókien z odzieży i tekstyliów domowych"piszą badacze. Zwracają uwagę, że 80 procent amerykańskich gospodarstw domowych ma suszarkę bębnową (stan na 2015 r.). W Niemczech jest to 42 proc. (Stan na 2017 r.). Istnieje pilna potrzeba zbadania sposobów ograniczenia wnikania mikrofibry do środowiska.

Problem z pralką: Łatwa pielęgnacja nie jest najlepszym sposobem na łatwe pranie. Pielęgnacja ciała bez plastiku: Jak uniknąć plastiku w łazience W żywności, wodzie, powietrzu: Co to jest mikroplastik? Higienicznie czysto: jak często należy zmieniać pościel?

W styczniu naukowcy z Uniwersytetu w Leeds poinformowali, że im krótszy program prania i niższa temperatura, tym mniej mikrowłókien jest uwalnianych podczas prania. Ponadto, według naukowców Richarda Blackburna, krótkie, fajne programy oszczędzają energię i zmniejszają prawdopodobieństwo blaknięcia kolorów ubrań. Syntetyczne mikrowłókna stanowią ponad jedną trzecią wszystkich tworzyw sztucznych, które docierają do morza, podkreślił w tym kontekście Blackburn.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa

Kiedy lody są wyjmowane z rodzinnego opakowania, puste plastikowe pudełka przeżywają zwykle drugie życie – jako pudełko do przechowywania lub zamrażarki. Ale nie do tego są stworzone. W najgorszym przypadku rozpuszczają się substancje chemiczne.

Są niezwykle popularne do zamrażania resztek zup lub mięsa z sosem: puszki po lodach. Gromadzą się w dużych ilościach w wielu zamrażarkach. Ale czy puste plastikowe puszki się do tego nadają? "Nie, zostały stworzone do napełniania lodów i nie nadają się do przechowywania innych produktów spożywczych", ostrzega Kerstin Etzenbach-Effers z centrum konsumenckiego Nadrenii Północnej-Westfalii.

Substancje chemiczne mogą wyciekać

Wielu konsumentów uważa, że ​​plastikowe pudełka są zbyt dobre do jednorazowego użytku. "Jeśli włożysz do takiej puszki gorącą i tłustą zupę, ryzykujesz rozpuszczeniem się chemikaliów z puszki i przedostaniem się do potrawy", wyjaśnia chemik.